Katzen

Maine Coon/Mainska myvali kocka

Ausgeglichen, ruhig - dieser „sanfte Riese" voll Ruhe und Kraft ist eine gesellige Katze, zwar dominant, jedoch nicht aggressiv. Sie ist anhänglich und entwickelt eine feste Bindung zu ihren Bezugspersonen.
Sie ist spielfreudig, sportlich und ein großer Jäger. Ein Garten oder balkon sollte vorhanden sein. Dank ihrer Robustheit kann sie auch sehr harte Winter überstehen. Die Pubertät der weiblichen Tiere tritt spät ein. Das Kätzchen wächst langsam und erreicht den ausgewachsenen Zustand erst im Alter von 3 oder 4 Jahren.
Diese Katzen lassen sich bequem pflegen. Einmal in der Woche gründlich bürsten genügt.

Mají velice příjemnou a přátelskou povahu. Jsou to hraví a rozkošní domácí mazlíčci. S lidmi jsou schopny navázat velmi pevný vztah. Mají rády děti. Mainské mývalí kočky většinou bývají velice umazlené. Jejich přítulnost je pro ně typická. Samozřejmě, každá kočka je svou povahou jedinečná, a tak se i mezi nimi najdou takové, které dávají přednost nikoliv chování v náručí majitele, ale spíše uvelebení se v jeho těsné blízkosti. Ráda se zapojí do všech aktivit svého majitele. Je velmi hravá a její hravost jí většinou vydrží po celý život. Velice dobře se snáší s ostatními kočkami, dokonce i se psy.
Mainská mývalí kočka je mimořádně krásná kočka. Je obzvláště velká a robustní, má statné a svalnaté tělo se silnou kostrou. Kocour může vážit až 10 kg a měřit až 1 metr. Kastráti mohou dosahovat i větší váhy - až 12 kg. Kočičky bývají menší než kocouři a jejich průměrná hmotnost je kolem 6 a 7 kg. Do plné velikosti dorůstají poměrně dlouho, až mezi třetím a čtvrtým rokem života. Velké kulaté tlapy dávají základ středně dlouhým končetinám. Mezi polštářky jim vyrůstají husté chomáčky chlupů. Hlava je dlouhá se zřetelně vystupujícím čenichem. Kožich s polodlouhou srstí je hustší kolem krku (způsobuje tak typický límcový efekt), na nohou, na břiše, a na ocase. Ocas je na kočičkách dominantní. Je stejně dlouhý jako jejich tělo. Přestože má polodlouhý kožich, nevyžaduje tolik kartáčování. Jejich srst totiž není náchylná k plstnatění. Je to však hustý kožich, který kočku chrání během dlouhých zimních měsíců. U tohoto plemene je akceptovatelná skoro každá barva a vzor. Oči mohou být oříškové, zelené, měděné, modré, dokonce může mít každé jinou barvu. Zvláštností u těchto koček je jejich mňoukání. I když bychom u koček této velikosti předpokládali pořádný hlas, připomíná svým mňoukáním spíše holoubčí vrkání.

 

 

Hauskatze, Europäisch Kurzhaar (EKH)

Die Europäisch Kurzhaar  ist eine Katzenrasse. Die Europäisch Kurzhaar wird – im Gegensatz zu anderen Rassekatzen (die ja auch zu den Hauskatzen  zählen) – nur von wenigen Züchtern planmäßig gezüchtet. Ihre Urahnen sind ganz gewöhnliche Haus- und Dorfkatzen. Die  Anerkennung der Europäisch Kurzhaar als eigenständige Rasse erfolgte erst 1982.

 Evropská krátkosrstá kočka, jako každá jednotlivá kočka tohoto plemene, má své osobní výrazné individuality. Obvykle je statná, hezky stavěná, nevázaná a přítulná, přitom však nevtíravá, lehko se přizpůsobí rytmu a stylu života chovatele.